Novinky
Letní pátrací soutěž s Opraváři času
28.6.2024
Kamínky se znakem Opravářů času jsme schovali na různá místa po České republice, která souvisí s knihou. Zapoj se do pátrání a poznej krásy naší země.
Když kámen s ozubeným kolečkem najdeš, pošli fotografii nalezeného kamene z přední i zadní strany na adresu souteze@knihydobrovsky.cz, do předmětu uveď „Soutěž Opraváři času“ a napiš nám svoji adresu, na kterou Ti můžeme výhru zaslat.
První kámen jsme ukryli v Městské knihovně na Mariánském náměstí v Praze, protože právě tam jsme Opraváře času pokřtili a tam také začíná Mirkův příběh. Hned vedle knihovny se totiž poprvé setká s Elzou, která vrhne jeho život úplně jiným směrem, do světa, který nezná hranice času a prostoru. A přímo v Městské knihovně, ve venkovním atriu s lavičkami mezí oddělením pro děti a dospělé, jsme kámen schovali. Ale pozor, musíš pátrat! Na první pohled ho neuvidíš.
Druhý kámen se zatoulal do Brna. Hrdinové knihy Opraváři času se do Brna sice nepodívají, žije tam ale autorka ilustrací uvnitř knihy i na obálce, skvělá výtvarnice Natálie Perkof. Právě tady podoba hrdinů získávala z pouhých představ jasné obrysy.
Tmavomodrý kámen ukrytý ve starém stromě v Björnsonově sadu už má svého nálezce, kterému gratulujeme k výhře knihy!
Třetí kámen najdeš na pláži na Lipně. Ocitnout se kdekoliv si člověk jen pomyslí, je velmi lákavá možnost cestování. Třeba taková pláž s průzračným klidným mořem, hřejivým pískem a lehkým vánkem, který ochlazuje žhnoucí slunce. Kdo by si na takové místo na chvíli nezaletěl, kdyby mohl. Třeba Mirek v knížce Opraváři času. Právě u pláže jsme ukryli další kámen. Nebude to na Bali ani na Mali. Je to podstatně blíže. Vydejte se hledat na Lipno.
Čtvrtý kámen už našel svého nálezce v Sudějově u pramene
Další místo, kam jsme schovali kamínek s ozubeným kolečkem, souvisí se křtem knihy Opraváři času. Právě sudějovskou "zázračnou" vodou z léčivého pramene, který vyvěrá hned vedle kostela sv. Anny, jsme knihu pokřtili. Za bílou kapličkou s pramenem také najdeš ukrytý kámen - je zasunutý za velkým balvanem u zdi kapličky. Sudějov je malinká obec kousek od Uhlířských Janovic, kde děti z janovické Základní umělecké školy kameny malovaly. Tohle malebné místo stojí za výlet, který můžeš spojit s pátrací akcí a osvěžit se přitom přímo z pramene. Věříš tomu, že voda má paměť? V tom případě nás dokáže spojit s minulostí. Na zdraví!
Pátý kámen najdeš v Protivíně Jak čas funguje? Dozvíte se v Království času v Protivíně, kam jsme schovali další kamínek s ozubeným kolečkem. Proč právě tam? Ukrývá se v ní totiž Království času.
Jak by náš život asi vypadal, kdybychom dokázali cestovat časem? A skutečně to zatím neumíme? Možná, že jednou v budoucnu lidé objeví způsob, jak do tajemství časoprostorového cestování proniknout. Ale budou potom umět ovlivnit minulost? Vyloučit to nemůžeme. Každopádně zatím nevíme o tom, že by k nám někdo z budoucnosti přicestoval. Co to může znamenat? Buď lidé v budoucnosti cestovat časem nedokážou. Anebo se velmi úspěšně snaží, abychom o jejich přítomnosti mezi námi nevěděli. Jako Opraváři času.
Jak čas funguje? Dozvíte se v Království času v Protivíně, kam jsme schovali další kamínek s ozubeným kolečkem.
Šestý kámen jsme umístili u ostravské ZOO.
Dokážete si představit, že se můžete přenést časem a prostorem a navíc jste nehmotná bytost, kterou vidí jen její pronásledovatelé? Kam se ukrýt, aby za vámi nemohli, i když mají stejné cestovatelské schopnosti. Jen nejsou, na rozdíl od vás, nehmotní. Jedno místo by tu bylo. Lví klec. Právě v ní se ukryje Maja, když prchá před opraváři času. Nebojte, pro další kámen nemusíte vlézt do lví klece. Najdete ho ještě před vstupem do areálu ZOO.
Sedmý kámen najdeš poblíž bratří Čapků v Malých Svatoňovicích.
Karel a Josef Čapkovi patří neodmyslitelně k sobě. Stejně jako Mirek s Majou. Karel s Josefem byli, na rozdíl od hrdinů knihy Opraváři času, dva bratři. Tito známí spisovatelé napsali některá díla společně a jejich společné muzeum najdete v Malých Svatoňovicích, kde je také jejich společné sousoší. Právě zde jsme ukryli další kamínek s ozubeným kolečkem. Vydejte se do místa, kde se Karel Čapek narodil, pátrejte a získejte knížku Opraváři času, ve které ho najdete také.
Osmý kámen na tebe čeká na hradě Buchlov u Uherského Hradiště.
Maja s Mirkem se při své dobrodružné cestě časem a prostorem ocitnou také na vrcholku Cheopsovy pyramidy. Protože jejich schopnosti nemáme, tam další kámen umístit nedokážeme. I v našich krajích jsou však místa, kde na nás dýchne atmosféra starého Egypta. Třeba na hradě Buchlově nedaleko Uherského Hradiště mají v expozici pravou egyptskou mumii! Pojďte se za ní vypravit a přitom se můžete poohlédnout po kamínku s ozubeným kolečkem, který jsme právě na hradě Buchlov ukryli, a to v hromadě kamenů hned vedle vchodu do místní galerie.
Devátý kámen je ukrytý v Památníku Karla Čapka ve Strži.
Pomůže Karel Čapek Mirkovi s návratem do budoucnosti? Nechte se překvapit. Prozradíme vám alespoň, kde Mirek svého oblíbeného spisovatele v parném létě roku 1938 našel. Přece na Strži, v Čapkově letním sídle, kde to miloval a kde s oblibou trávil svůj čas. Vydejte se za ním. Karla Čapka tu sice už nepotkáte, ale v expozici místního památníku se o něm mnohé dozvíte. A při tom se poohlédněte po kamínku s ozubeným kolečkem. Je schovaný za poetickým kamenem plným vody, který nemůžete minout, když se projdete okolo vily.
Desáty kamínek najdeš v Terezíně.
Část cestovatelů časem, alespoň těch, kteří nepatří k prvocestovatelské elitě, se o této mimořádné schopnosti dozvěděla na sklonku svého života. Těsně před smrtí dostali druhou šanci žít bezpečně v jiné době. Patří k nim také Majin dědeček Ota a jeho sestra Elza. Dar cestovat časem získali za II. světové války v Terezíně. Těsně předtím, než nastoupili do transportu do Osvětimi. A právě v Terezíně najdeš také další kámen, v místech, odkud odjížděly transporty na východ, v parčíku před budovou Hamburských kasáren. Kámen jsme schovali do nejbližšího stromu přes ulici.