Naši autoři
Rozhovor s Tess M. Puffrovou, autorkou Propasti mezi námi a Prokleté Mimzie
5.10.2023
Tess M. Puffrová je česká autorka, která se zaměřuje na psaní romantických knih plných napětí a nečekaných zvratů. Na kontě má oblíbenou trilogii Zatracená láska, letos u Našeho nakladatelství pod značkou Red vydala Propast mezi námi a 25. října jí vychází další kniha s názvem Prokletá Mimzie, jež se řadí k titulům značky King Cool. Vedle psaní Tess ještě ráda peče a maluje
Na kontě máte už několik knih. Kdy vaše spisovatelská dráha začala?
První knihu, Zatracenou lásku, jsem vydala v roce 2020, což bych označila za začátek své spisovatelské dráhy. Co se začátku autorské dráhy týče, psala jsem už od střední školy, kdy jsem zveřejňovala povídky na svém blogu a tehdy jsem taky napsala svou první "knihu". Ta byla inspirovaná mou vlastní fanfikcí na Harryho Pottera a šlo o LGBT detektivku z prostředí anglického internátu. Námět mi stále zní zajímavě, ale po několika letech, kdy jsem dle mého udělala obrovský pokrok ve psaní, musím uznat, že opravdu není publikovatelná a navždy tedy zůstane v šuplíku.
Můžete jmenovat nějaké autory, kteří vás inspirovali nebo které ráda čtete?
Pro mě velkou inspirací byla Jamie McGuier a její kniha Krásná katastrofa, která mě nakopla k napsání Zatracené lásky. Další autorka, která má prsty v mých začátcích je Cassandra Clare, jejíž knihy přímo miluju a dokonce jsem si podle jedné z jejích postav zvolila pseudonym. Dlouhá léta jsem hltala fantasy romány nejen od C. Clare, ale i například od Karen Chance či Sarah J. Maas, které stále zbložňuju, ale pravda je, že poslední léta spíš tíhnu k contemporary knihám, které ve mně dokážou vzbudit hodně emocí. Čím víc jsem u knihy napjatá a čím víc brečím, tím líp. Takže i když jsem ještě nedočetla celou sérii, mohu říct, že Zvrhlý král od Riny Kent je moje nová posedlost.
Vaše poslední kniha Propast mezi námi získala skvělá hodnocení. Můžete nám ji krátce představit?
Je to romantický příběh o dvou diametrálně odlišných lidech, které osud svede dohromady. Na jedné straně máme rozmazlenou naivní baletku Donnu, která sice žije v luxusu, ale přesto je nešťastná. Na straně druhé pak je Sebastian, kluk z chudých poměrů, který musí od rána do večera pracovat. On by, na rozdíl od Donny, měl důvod svůj život nesnášet a utápět se kvůli chudobě v depresích, ale opak je pravdou.
Na knize jsem chtěla ukázat nejen sociální rozdíly mezi různými vrstvami obyvatelstva, ale také klíčovou myšlenku, že za peníze si člověk štěstí nekoupí. Zároveň jsem chtěla poukázat na to, že i bohatý člověk, kterému bychom mohli kdeco závidět, může mít vážné psychické problémy, které by se neměly brát na lehkou váhu.
Proč jste děj knihy zasadila zrovna do Ameriky? Máte k ní nějaký citový vztah?
Miluju Ameriku a ani si nejsem jistá proč. Nejspíš to bude tím, že jsem z generace, která odmala byla krmená americkými produkty. Vyrostla jsem na tom, že právě v Americe se dějí všechna ta úžasná dobrodružství, takže mě nikdy ani nenapadlo děj svých knih zasadit do České republiky. Chápu, že je to docela nevlastenecké, ale i vzhledem k tématům mých knih, by děj šel těžko vložit do našeho prostředí. Třeba co se týče Propasti mezi námi, tak u nás nevnímám tak extrémní rozdíly mezi společenskými vrstvami ani například takový vliv sociálních sítí. U mé další knihy zase hraje velkou roli Halloween, který u nás nemá prakticky žádnou tradici. No a posledním bodem je prostředí vysokých škol, které se v mých knihách často objevuje. To bychom pochopitelně našli i u nás, ale přece jen tady v Čechách nemáme klasické kampusy a školský systém jako v USA. O jejich vášni pro vysokoškolské sporty (konkrétně třeba americký fotbal) ani nemluvím. Naštěstí část mé rodiny v Americe dlouhodobě žila, takže mám kde získávat informace. Je to jiný svět, lidé mají jinou mentalitu a jiné životy, a to mě baví.
Ještě letos vám vychází další kniha s názvem Prokletá Mimzie. Na co se můžou čtenáři těšit v tomto případě, a pro koho je určena?
Z této knihy jsem opravdu nadšená! Je to totiž něco jiného, než jsem doposud psala. Tedy, stále v knize najdeme silnou romantickou linku, ale primárně jde o dobrodružství a přátelství. Příběh pojednává o šestnáctileté Amy, která se stěhuje do maloměsta opředeného čarodějnickými legendami a spolu s partou přátel začne odhalovat záhady, které se dějí v místním strašidelném domě. Myslím si, že se kniha bude líbit mladším čtenářům, pro které je určená, ale i všem, kteří milují podzim a Halloween.
Pracovala jste na obou knihách souběžně nebo jako se vám podařilo za tak krátkou dobu vydat hned dvě?
Já popravdě píšu dost rychle. Když mě políbí múza, tak sednu k počítači a nonstop píšu, takže mám do měsíce hotovo. Zatím jsem to tak měla u každé knihy, s výjimkou zrovna Prokleté Mimzie. Ráda říkám, že to je prokletý rukopis, protože jsem ho předělávala asi třikrát a narazila jsem u něj na autorský blok, což se mi do té doby nestalo. Věřím ale, že všechna ta práce stála za to. Propast mezi námi jsem vlastně začala psát pár dnů po dokončení Mimzie. Byly tehdy Vánoce a ačkoliv jsem konečně chtěla mít klid od psaní a užít si ničím nerušené svátky, nešlo to. Múza mi to pokazila.