Napsali o nás
Recenze titulu Nejsme tady pro zábavu od Niny Lykke
29.4.2025
Norskou autorku Ninu Lykke možná znáte díky jejímu titulu s názvem V posledním tažení, který u nás v českém překladu vyšel v roce 2022. Loni jí pod značkou Kontrast vyšla v pořadá druhá kniha, a to právě román z literárního prostředí s názvem Nejsme tady pro zábavu. A jak ohodnotila Jitka Jindřišková z portálu iLiteratura právě druhý zmíněný titul?
„Už z předchozích románů Niny Lykke je zřejmé, že autorka se nebojí ani vyloženě nekorektního humoru – na paškál si bere například etnicitu či sexuální orientaci. Knut si tak mimo jiné rýpne do festivalového programu, v němž nesmí scházet zástupce sámské menšiny, transgender osoba, africký básník a feministka v hidžábu. Ačkoli se samozřejmě jedná o nadsázku, kdo sleduje západní kulturní dění, nemůže se nepousmát. Kousavě kniha také varuje před proměnou spisovatelské profese, kdy nad literární svobodou získává navrch autorův původ a obecně jiná než literární hlediska: Knut by rád v dalším díle vyprávěl příběh Frankova milence, který svůj vztah tají, jelikož být gay nepřichází v pákistánské komunitě v úvahu. Redaktor ovšem rukopis odmítne, protože v podání „bílého heterosexuálního muže“ nepůsobí autenticky.“
„S Knutem se obecně sympatizuje jen stěží. Jeho někdejší úspěch mu stoupl do hlavy, svého vcelku spokojeného manželství si nevážil a nedokáže si už ani vybavit, proč se s Lene rozvedli, s dospělým synem udržuje sporadický kontakt. Je vylíčený jako stárnoucí muž, který dnešnímu světu a jeho pravidlům nerozumí. Nadto je věčně nespokojený, co chvíli se lituje a zájem projevuje leda o alkohol. Ve čtenáři vyvolává v lepším případě soucit, v horším případě opovržení. A tak když v oné panelové debatě, k níž román zákonitě směřuje, dá Knut průchod svému hněvu, není katarze natolik silná, jak by mohla být.
Kvalitních humoristických románů nicméně není nikdy dost. Nejsme tady pro zábavu pobaví zejména pracovníky literární branže a všechny, kdo touží nahlédnout pod pokličku spisovatelského řemesla či zákulisí kulturních akcí. Zároveň reflektuje dění v západní společnosti a s vtipem se zamýšlí nad řadou aktuálních otázek.“
Celou recenzi Jitky Jindřiškové si můžete přečíst na portálu iLiteratura.