Marc-Uwe Kling
Marc-Uwe Kling je německý skladatel, spisovatel a politicky zaměřený stand-up komik. Debutoval jedinečnou knižní sérií Klokaní kroniky (2009-2018), velký ohlas mu přinesl též komediální dystopický román s názvem Quality Land (2017), podle něhož chystá HBO vytvořit seriál režírovaný Mikem Judgem.
Studoval filozofii a drama na Svobodné univerzitě v Berlíně.
Vede punkovou hudební skupinu Die Gesellschaft (Společnost). Počínaje rokem 2003 pravidelně vystupuje v německých kabaretech. Účastní se literárních akcí, stand-upů i slam poetry. V roce 2004 založil opakující se veřejnou literární událost s názvem Lesedüne (slovní hříčka z německých slov „přednášková fáze“ a „duna“). Od roku 2005 cestuje Kling se svým programem nazvaným „Pokud prasknou všechna lana, už se ani nemůžete oběsit“, což je také název jeho prvního alba.
V letech 2006-2007 získal řadu německých ocenění za svou slam poetry i stand-upová čísla.
Jsme tím, za co se vydáváme, takže musíme být opatrní v tom, za co se vydáváme.
Na začátku všeho stál týdenní podcast Novinky od klokana vysílaný rozhlasovou stanicí Fritz, který roku 2010 získal cenu Nejlepší komedie. Byl tak slibný a úspěšný, že dal vzniknout celé knižní tetralogii The Kangaroo Chronicles. Postupně se jedná o tyto díly (volně přeloženo) – Klokaní kronika (2009), Klokaní manifest (2011), Klokaní odhalení (2014), Klokaní apokryfy (2018). V roce 2020 vznikl rovněž stejnojmenný klokaní film.
Hrdina této satirické série je sám Marc-Uwe Kling, mladý intelektuál, kabaretní umělec, který žije s poměrně netradičním spolubydlícím – mluvícím komunistickým klokanem. Společně diskutují nad Klingovou poezií i životem, ale klokan z každé diskuze vychází jako nemilosrdný vítěz. Klokan bojoval ve Vietnamu, brojí proti kapitalismu a miluje skupinu Nirvana. Kdo by nechtěl takového společníka?
Klingovo sci-fi dílo QualityLand je česky dostupné od roku 2021. Přenese vás do perfektní robotizované budoucnosti! Vše je dokonale navržené a šlape v hladce fungujícím systému, výsledky přichází ještě dřív, než na ně stačíte pomyslet, neexistují nedostatky ani vady. A pak se objeví třeba dron se strachem létat nebo robot trpící posttraumatickou stresovou poruchou. Že by se někde stala chyba? To ale přece není možné, když je tu nepřekonatelný systém!